BLM03AX241SZ1D Image Image may be representation.
See specs for product details.
BLM03AX241SZ1DMurata Electronics FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
Part NumberBLM03AX241SZ1D
Package0201 (0603 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-BLM03AX241SZ1D
DescriptionFERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
  • Specifications
  • Product Details - BLM03AX241SZ1D
  • BLM03AX241SZ1D Tech Specifications
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Series BLM
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Number of Lines 1
    Mounting Type Surface Mount
    Impedance @ Frequency 240 Ohms @ 100 MHz
    Height (Max) 0.013" (0.33mm)
    Filter Type Power, Signal Line
    Features Automotive
    DC Resistance (DCR) (Max) 380mOhm
    Current Rating (Max) 350mA
    Base Product Number BLM03AX
  • TheBLM03AX241SZ1Dis a Filters component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN and it falls under the category of Ferrite Beads and Chips, with Manufacturer of Murata Electronics and Size / Dimension of 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) and Series of BLM. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for BLM03AX241SZ1D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.