GCM1885G1H360FA16JMurata Electronics CAP CER 36PF 50V X8G 0603
Part NumberGCM1885G1H360FA16J
Package0603 (1608 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GCM1885G1H360FA16J
DescriptionCAP CER 36PF 50V X8G 0603
  • Specifications
  • Product Details - GCM1885G1H360FA16J
  • GCM1885G1H360FA16J Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±1%
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
    Temperature Coefficient X8G
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Series GCM
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Failure Rate -
    Capacitance 36 pF
    Base Product Number GCM1885G1H
    Applications Automotive
  • TheGCM1885G1H360FA16Jis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 36PF 50V X8G 0603 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±1%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GCM1885G1H360FA16J or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.