GCM0335C1E6R9DD03D Image Image may be representation.
See specs for product details.
GCM0335C1E6R9DD03DMurata Electronics CAP CER 6.9PF 25V C0G/NP0 0201
Part NumberGCM0335C1E6R9DD03D
Package0201 (0603 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GCM0335C1E6R9DD03D
DescriptionCAP CER 6.9PF 25V C0G/NP0 0201
  • Specifications
  • Product Details - GCM0335C1E6R9DD03D
  • GCM0335C1E6R9DD03D Tech Specifications
    Voltage - Rated 25V
    Tolerance ±0.5pF
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Series GCM
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features -
    Capacitance 6.9 pF
    Base Product Number GCM0335C1E
    Applications Automotive
  • TheGCM0335C1E6R9DD03Dis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 6.9PF 25V C0G/NP0 0201 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 25V and Tolerance of ±0.5pF. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GCM0335C1E6R9DD03D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.