GQM2195C2E5R0CB12D Image Image may be representation.
See specs for product details.
GQM2195C2E5R0CB12DMurata Electronics CAP CER 5PF 250V NP0 0805
Part NumberGQM2195C2E5R0CB12D
Package0805 (2012 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GQM2195C2E5R0CB12D
DescriptionCAP CER 5PF 250V NP0 0805
  • Specifications
  • Product Details - GQM2195C2E5R0CB12D
  • GQM2195C2E5R0CB12D Tech Specifications
    Voltage - Rated 250V
    Tolerance ±0.25pF
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Series GQM
    Ratings -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features High Q, Low Loss
    Capacitance 5 pF
    Base Product Number GQM2195C2E
    Applications RF, Microwave, High Frequency
  • TheGQM2195C2E5R0CB12Dis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 5PF 250V NP0 0805 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 250V and Tolerance of ±0.25pF. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GQM2195C2E5R0CB12D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.