GRM188R60J394JA01J Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM188R60J394JA01JMurata Electronics CAP CER MLCC
Part NumberGRM188R60J394JA01J
Package0603 (1608 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM188R60J394JA01J
DescriptionCAP CER MLCC
  • Specifications
  • Product Details - GRM188R60J394JA01J
  • GRM188R60J394JA01J Tech Specifications
    Voltage - Rated 6.3V
    Tolerance ±5%
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
    Temperature Coefficient X5R
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Failure Rate -
    Capacitance 0.39 µF
    Base Product Number GRM188R60J
    Applications General Purpose
  • TheGRM188R60J394JA01Jis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER MLCC and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 6.3V and Tolerance of ±5%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM188R60J394JA01J or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.