GRT31CR60J226KE01L Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRT31CR60J226KE01LMurata Electronics CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Part NumberGRT31CR60J226KE01L
Package1206 (3216 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRT31CR60J226KE01L
DescriptionCAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
  • Specifications
  • Product Details - GRT31CR60J226KE01L
  • GRT31CR60J226KE01L Tech Specifications
    Voltage - Rated 6.3V
    Tolerance ±10%
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
    Temperature Coefficient X5R
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Series GRT
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features -
    Failure Rate -
    Capacitance 22 µF
    Base Product Number GRT31CR60J
    Applications Automotive
  • TheGRT31CR60J226KE01Lis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 6.3V and Tolerance of ±10%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRT31CR60J226KE01L or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.