CSTLS16M3X55-B0 Image Image may be representation.
See specs for product details.
CSTLS16M3X55-B0Murata Electronics CER RESONATOR
Part NumberCSTLS16M3X55-B0
PackageRadial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-CSTLS16M3X55-B0
DescriptionCER RESONATOR
  • Specifications
  • Product Details - CSTLS16M3X55-B0
  • CSTLS16M3X55-B0 Tech Specifications
    Size / Dimension 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
    Series *
    Package / Case Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
    Package Bulk
    Mounting Type Through Hole
    Height 0.256" (6.50mm)
    Base Product Number CSTLS
  • TheCSTLS16M3X55-B0is a Crystals, Oscillators, Resonators component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CER RESONATOR and it falls under the category of Resonators, with Manufacturer of Murata Electronics and Size / Dimension of 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm) and Series of *. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for CSTLS16M3X55-B0 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.