RDE5C1H2R0C0P1H03B Image Image may be representation.
See specs for product details.
RDE5C1H2R0C0P1H03BMurata Electronics CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL
Part NumberRDE5C1H2R0C0P1H03B
PackageRadial
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-RDE5C1H2R0C0P1H03B
DescriptionCAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL
  • Specifications
  • Product Details - RDE5C1H2R0C0P1H03B
  • RDE5C1H2R0C0P1H03B Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±0.25pF
    Thickness (Max) -
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.197' L x 0.098' W (5.00mm x 2.50mm)
    Series RDE
    Ratings -
    Package / Case Radial
    Package Bulk
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Lead Spacing 0.098' (2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.236' (6.00mm)
    Features -
    Capacitance 2 pF
    Base Product Number RDE5C1H
    Applications General Purpose
  • TheRDE5C1H2R0C0P1H03Bis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±0.25pF. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for RDE5C1H2R0C0P1H03B or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.