BLM21SP471SZ1D Image Image may be representation.
See specs for product details.
BLM21SP471SZ1DMurata Electronics FERRITE BEAD 470 OHM 0805 1LN
Part NumberBLM21SP471SZ1D
Package0805 (2012 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-BLM21SP471SZ1D
DescriptionFERRITE BEAD 470 OHM 0805 1LN
  • Specifications
  • Product Details - BLM21SP471SZ1D
  • BLM21SP471SZ1D Tech Specifications
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Series EMIFIL®, BLM21
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Number of Lines 1
    Mounting Type Surface Mount
    Impedance @ Frequency 470 Ohms @ 100 MHz
    Height (Max) 0.041" (1.05mm)
    Filter Type Power Line
    Current Rating (Max) 2.5A
    Base Product Number BLM21SP
  • TheBLM21SP471SZ1Dis a Filters component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is FERRITE BEAD 470 OHM 0805 1LN and it falls under the category of Ferrite Beads and Chips, with Manufacturer of Murata Electronics and Size / Dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) and Series of EMIFIL®, BLM21. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for BLM21SP471SZ1D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.