GCJ32DR72E104KXJ1L Image Image may be representation.
See specs for product details.
GCJ32DR72E104KXJ1LMurata Electronics CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Part NumberGCJ32DR72E104KXJ1L
Package1210 (3225 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GCJ32DR72E104KXJ1L
DescriptionCAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
  • Specifications
  • Product Details - GCJ32DR72E104KXJ1L
  • GCJ32DR72E104KXJ1L Tech Specifications
    Voltage - Rated 250V
    Tolerance ±10%
    Thickness (Max) 0.079' (2.00mm)
    Temperature Coefficient X7R
    Size / Dimension 0.126' L x 0.098' W (3.20mm x 2.50mm)
    Series GCJ
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features Soft Termination
    Capacitance 0.1 µF
    Base Product Number GCJ32DR72E
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
  • TheGCJ32DR72E104KXJ1Lis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 250V and Tolerance of ±10%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GCJ32DR72E104KXJ1L or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.