LQW03AW8N2J00D Image Image may be representation.
See specs for product details.
LQW03AW8N2J00DMurata Electronics FIXED IND 8.2NH 290MA 260MOHM SM
Part NumberLQW03AW8N2J00D
Package0201 (0603 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-LQW03AW8N2J00D
DescriptionFIXED IND 8.2NH 290MA 260MOHM SM
  • Specifications
  • Product Details - LQW03AW8N2J00D
  • LQW03AW8N2J00D Tech Specifications
    Type Wirewound
    Tolerance ±5%
    Size / Dimension 0.021' L x 0.016' W (0.53mm x 0.40mm)
    Shielding Unshielded
    Series LQW03
    Ratings -
    Q @ Freq 40 @ 900MHz
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Material - Core -
    Inductance Frequency - Test 100 MHz
    Inductance 8.2 nH
    Height - Seated (Max) 0.018' (0.45mm)
    Frequency - Self Resonant 8.5GHz
    DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
    Current Rating (Amps) 290 mA
    Current - Saturation (Isat) -
    Base Product Number LQW03AW
  • TheLQW03AW8N2J00Dis a Inductors, Coils, Chokes component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is FIXED IND 8.2NH 290MA 260MOHM SM and it falls under the category of Fixed Inductors, with Manufacturer of Murata Electronics and Type of Wirewound and Tolerance of ±5%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for LQW03AW8N2J00D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.