XRCGB26M000F3N00R0 Image Image may be representation.
See specs for product details.
XRCGB26M000F3N00R0Murata Electronics CRYSTAL 26.0000MHZ 6PF SMD
Part NumberXRCGB26M000F3N00R0
Package4-SMD, No Lead
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-XRCGB26M000F3N00R0
DescriptionCRYSTAL 26.0000MHZ 6PF SMD
  • Specifications
  • Product Details - XRCGB26M000F3N00R0
  • XRCGB26M000F3N00R0 Tech Specifications
    Type MHz Crystal
    Size / Dimension 0.079' L x 0.063' W (2.00mm x 1.60mm)
    Series XRCGB
    Ratings -
    Package / Case 4-SMD, No Lead
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Operating Mode Fundamental
    Mounting Type Surface Mount
    Load Capacitance 6pF
    Height - Seated (Max) 0.028' (0.70mm)
    Frequency Tolerance ±30ppm
    Frequency Stability ±30ppm
    Frequency 26 MHz
    ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
    Base Product Number XRCGB
  • TheXRCGB26M000F3N00R0is a Crystals, Oscillators, Resonators component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CRYSTAL 26.0000MHZ 6PF SMD and it falls under the category of Crystals, with Manufacturer of Murata Electronics and Type of MHz Crystal and Size / Dimension of 0.079' L x 0.063' W (2.00mm x 1.60mm). Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for XRCGB26M000F3N00R0 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.