PTGL07BD6R8N2B51B0 Image Image may be representation.
See specs for product details.
PTGL07BD6R8N2B51B0Murata Electronics PTC RESET FUSE 24V 139MA RADIAL
Part NumberPTGL07BD6R8N2B51B0
PackageRadial, Disc
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-PTGL07BD6R8N2B51B0
DescriptionPTC RESET FUSE 24V 139MA RADIAL
  • Specifications
  • Product Details - PTGL07BD6R8N2B51B0
  • PTGL07BD6R8N2B51B0 Tech Specifications
    Voltage - Max 24V
    Type Ceramic
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.291' Dia x 0.157' T (7.40mm x 4.00mm)
    Series POSISTOR®, PTGL
    Resistance - 25°C (Typ) 6.8 Ohms
    Ratings -
    Package / Case Radial, Disc
    Package Bulk
    Operating Temperature -10°C ~ 60°C
    Mounting Type Through Hole
    Lead Spacing 0.197' (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.528' (13.40mm)
    Current - Trip (It) 296 mA
    Current - Max 2 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 139 mA
    Base Product Number PTGL07BD
    Approval Agency UL
  • ThePTGL07BD6R8N2B51B0is a Circuit Protection component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is PTC RESET FUSE 24V 139MA RADIAL and it falls under the category of PTC Resettable Fuses, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Max of 24V and Type of Ceramic. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for PTGL07BD6R8N2B51B0 or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.