GRM2196P2A330JZ01D Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM2196P2A330JZ01DMurata Electronics CAP CER 33PF 100V P2H 0805
Part NumberGRM2196P2A330JZ01D
Package0805 (2012 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM2196P2A330JZ01D
DescriptionCAP CER 33PF 100V P2H 0805
  • Specifications
  • Product Details - GRM2196P2A330JZ01D
  • GRM2196P2A330JZ01D Tech Specifications
    Voltage - Rated 100V
    Tolerance ±5%
    Thickness (Max) 0.037' (0.95mm)
    Temperature Coefficient P2H
    Size / Dimension 0.079' L x 0.049' W (2.00mm x 1.25mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Capacitance 33 pF
    Base Product Number GRM2196P2A
    Applications General Purpose
  • TheGRM2196P2A330JZ01Dis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 33PF 100V P2H 0805 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 100V and Tolerance of ±5%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM2196P2A330JZ01D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.