GRM1885C1H102FA01J Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM1885C1H102FA01JMurata Electronics CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Part NumberGRM1885C1H102FA01J
Package0603 (1608 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM1885C1H102FA01J
DescriptionCAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
  • Specifications
  • Product Details - GRM1885C1H102FA01J
  • GRM1885C1H102FA01J Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±1%
    Thickness (Max) 0.035' (0.90mm)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.063' L x 0.031' W (1.60mm x 0.80mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Failure Rate -
    Capacitance 1000 pF
    Base Product Number GRM1885C1H
    Applications General Purpose
  • TheGRM1885C1H102FA01Jis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±1%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM1885C1H102FA01J or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.