GRM1555C1H6R0DZ01D Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM1555C1H6R0DZ01DMurata Electronics CAP CER 6PF 50V C0G/NP0 0402
Part NumberGRM1555C1H6R0DZ01D
Package0402 (1005 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM1555C1H6R0DZ01D
DescriptionCAP CER 6PF 50V C0G/NP0 0402
  • Specifications
  • Product Details - GRM1555C1H6R0DZ01D
  • GRM1555C1H6R0DZ01D Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±0.5pF
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Package Cut Tape (CT)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features -
    Capacitance 6 pF
    Base Product Number GRM1555C1H
    Applications General Purpose
  • TheGRM1555C1H6R0DZ01Dis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 6PF 50V C0G/NP0 0402 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±0.5pF. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM1555C1H6R0DZ01D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.