GRM1556P1H240GZ01D Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM1556P1H240GZ01DMurata Electronics CAP CER 24PF 50V P2H 0402
Part NumberGRM1556P1H240GZ01D
Package0402 (1005 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM1556P1H240GZ01D
DescriptionCAP CER 24PF 50V P2H 0402
  • Specifications
  • Product Details - GRM1556P1H240GZ01D
  • GRM1556P1H240GZ01D Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±2%
    Thickness (Max) 0.022' (0.55mm)
    Temperature Coefficient P2H
    Size / Dimension 0.039' L x 0.020' W (1.00mm x 0.50mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Capacitance 24 pF
    Base Product Number GRM1556P1H
    Applications General Purpose
  • TheGRM1556P1H240GZ01Dis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 24PF 50V P2H 0402 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±2%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM1556P1H240GZ01D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.