GRM188R71E105KA12J Image Image may be representation.
See specs for product details.
GRM188R71E105KA12JMurata Electronics CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Part NumberGRM188R71E105KA12J
Package0603 (1608 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GRM188R71E105KA12J
DescriptionCAP CER 1UF 25V X7R 0603
  • Specifications
  • Product Details - GRM188R71E105KA12J
  • GRM188R71E105KA12J Tech Specifications
    Voltage - Rated 25V
    Tolerance ±10%
    Thickness (Max) 0.035' (0.90mm)
    Temperature Coefficient X7R
    Size / Dimension 0.063' L x 0.031' W (1.60mm x 0.80mm)
    Series GRM
    Ratings -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Lead Style -
    Lead Spacing -
    Height - Seated (Max) -
    Features -
    Failure Rate -
    Capacitance 1 µF
    Base Product Number GRM188R71E
    Applications General Purpose
  • TheGRM188R71E105KA12Jis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 1UF 25V X7R 0603 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 25V and Tolerance of ±10%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GRM188R71E105KA12J or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.