LQG15WH2N7B02D Image Image may be representation.
See specs for product details.
LQG15WH2N7B02DMurata Electronics FIXED IND 2.7NH 900MA 0402
Part NumberLQG15WH2N7B02D
Package0402 (1005 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-LQG15WH2N7B02D
DescriptionFIXED IND 2.7NH 900MA 0402
  • Specifications
  • Product Details - LQG15WH2N7B02D
  • LQG15WH2N7B02D Tech Specifications
    Type Multilayer
    Tolerance ±0.1nH
    Supplier Device Package 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Shielding Unshielded
    Series LQG15
    Ratings AEC-Q200
    Q @ Freq 23 @ 250MHz
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Material - Core Air
    Inductance Frequency - Test 100 MHz
    Inductance 2.7 nH
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
    Frequency - Self Resonant 6.5GHz
    Features -
    DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
    Current Rating (Amps) 900 mA
    Current - Saturation (Isat) -
  • TheLQG15WH2N7B02Dis a Inductors, Coils, Chokes component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is FIXED IND 2.7NH 900MA 0402 and it falls under the category of Fixed Inductors, with Manufacturer of Murata Electronics and Type of Multilayer and Tolerance of ±0.1nH. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for LQG15WH2N7B02D or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.