GCM2195C1H132FA16JMurata Electronics CAP CER 1300PF 50V C0G 0805
Part NumberGCM2195C1H132FA16J
Package0805 (2012 Metric)
ManufacturerMurata Electronics
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberMurata Electronics-GCM2195C1H132FA16J
DescriptionCAP CER 1300PF 50V C0G 0805
  • Specifications
  • Product Details - GCM2195C1H132FA16J
  • GCM2195C1H132FA16J Tech Specifications
    Voltage - Rated 50V
    Tolerance ±1%
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Series GCM
    Ratings AEC-Q200
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Failure Rate -
    Capacitance 1300 pF
    Base Product Number GCM2195C1H
    Applications Automotive
  • TheGCM2195C1H132FA16Jis a Capacitors component, full developed and mass-produced by Murata Electronics manufacturer, subject to rigorous quality control and successfully meeting production standards. The product description is CAP CER 1300PF 50V C0G 0805 and it falls under the category of Ceramic Capacitors, with Manufacturer of Murata Electronics and Voltage - Rated of 50V and Tolerance of ±1%. Efficient purchasing through Murata-Electronics.com. Here, you can find a wide variety of electronic components produced by manufacturers worldwide. If you do not find the information you are looking for, you can obtain more valuable information via email [email protected], such as stock quantities, special pricing, datasheets, and more details for GCM2195C1H132FA16J or order. We are always pleased to hear from you, so feel free to contact us at any time.